Ojcowski park narodowy

Polska słynie z pięknego wybrzeża i malowniczych pasm górskich. Jednakże nasz kraj kryje znacznie więcej walorów i prawdziwych pereł turystyki. Przepięknym i coraz bardziej popularnym regionem turystycznym w Polsce jest Ojcowski park narodowy przynależący do Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Swoją nazwę wziął od miejscowości Ojców, gdzie znajduje się muzeum regionalne i jeden z zamków stanowiących atrakcję tego parku. Region ten bowiem słynie zarówno z geograficznych, jak i historycznych walorów. Stanowiąc część Doliny Prądnika, zachwyca malowniczymi krajobrazami.
Krasowa rzeźba terenu sprawia, że na każdym kroku spotkamy tu widoki jak z baśni. Głębokie jary i wąwozy, strzeliste skały, tajemnicze jaskinie, ostańce, a do tego potoki z krystalicznie czystą wodą to prawdziwy magnes na turystów. Spośród tego typu walorów przyrodniczych wyróżniają się zwłaszcza ciekawe formy skalne, takie jak słynna Maczuga Herkulesa, ale też Brama Krakowska czy Igła Deotymy. Są to strzeliste ściany i iglice wapienne, prawdziwe cuda natury, będące pozostałościami skalistych terasów. Te z kolei w minionych wiekach stanowiły idealne, naturalnie obronne miejsce do wznoszenia fortyfikacji. Dlatego też dzisiaj Park Ojcowski słynie ze swoich historycznych zabytków – zamków obronnych. Przebiega tędy słynny Szlak Orlich Gniazd, czyli trasa turystyczna wiodąca wśród majestatycznych warowni będących reliktem średniowiecznego systemu obronnego wzdłuż ówczesnych granic Małopolski.
W Ojcowie – od którego park wziął swoją nazwę – znajdują się udostępnione do zwiedzania ruiny zamku z XIV wieku. Bardziej spektakularną i też popularniejszą warownią jest jednak zamek w Pieskowej Skale. Ta pierwotnie gotycka twierdza, przekształcona w późniejszych wiekach na wzór renesansowy, wielokrotnie ulegała zniszczeniom i pożarom oraz kolejnym renowacjom i odbudowom. Do dzisiaj budowla zachowała się w dobrym stanie i jest jednym z najsłynniejszych polskich zamków, niejednokrotnie pojawiającym się w serialach i filmach. Biorąc pod uwagę tak dużą ilość i wyjątkową jakość walorów turystycznych Parku Ojcowskiego, nie powinna dziwić jego rosnąca popularność, co doskonale obrazuje fakt powstawania tu kurortów turystycznych z wieloma noclegami – hotelami, kwaterami prywatnymi, jak i coraz bardziej popularną agroturystyką.