Usuwanie zbędnego owłosienia na ciele praktykowały już starożytne Egipcjanki. Nic dziwnego zatem, że każda metoda pozwalająca pozbyć się niechcianych włosków w sposób względnie bezbolesny i trwały będzie się cieszyła wśród płci pięknej popularnością.

Depilacja laserowa jest procesem, w którym cebulki włosowe poddaje się działaniu promieniowania elektromagnetycznego – światła lasera. W klinikach i salonach kosmetycznych do wyboru klienta pozostaje kilka metod depilacji laserowej, o różnych poziomach skuteczności. Wpisując w wyszukiwarkę hasła takie jak, przykładowo, „depilacja laserowa Mielec”, przykładowa lista: https://swiaturody.com/olsztyn,kosmetyczka,9.html – należy zwrócić uwagę na rodzaj zabiegu opisywanego w danym gabinecie, czy klinice jako depilacja.

Typowy zabieg depilacji laserowej przeprowadzany jest przy użyciu skoncentrowanej wiązki świetlnej o stałej długości fali (przy czym ta różni się w zależności od rodzaju lasera w urządzeniu). Tylko stała długość fali gwarantuje działanie bezpośrednio na cebulki włosowe, z pominięciem tkanek skórnych. Jest to istotne z punktu widzenia pań, które obawiają się działania fal elektromagnetycznych na skórę, co ma miejsce w przypadku metody znanej jako IPL. Najczęściej używane w kosmetologii lasery to laser rubinowy, aleksandrytowy i diodowy, przy czym ten ostatni cieszy się największą popularnością ze względu na swoją wysoką skuteczność – wynosi ona ok. 98% (w zależności od cyklu wzrostu włosa, grubości oraz zawartości melaniny).

Laser diodowy jest technologią, w której w celu uzyskania wiązki świetlnej zrezygnowano z wykorzystywania kamieni (rubin, aleksandryt) a użyto półprzewodników. Z punktu widzenia klientek salonów najważniejsza będzie jednak informacja, że najpowszechniej używany na rynku laser Light Sheer jest właśnie laserem diodowym. Występuje w kilku odmianach, m. in. Duet oraz XC, pozwalając na dopasowanie parametrów urządzenia do cech indywidualnych klienta.

Depilacja laserowa jest obecnie najskuteczniejszą metodą usuwania owłosienia, kusi więc wiele pań, które raz na zawsze chciałyby przestać myśleć o regularnym goleniu i wyrywaniu. Należy jednak pamiętać, że wciąż pozostaje zabiegiem inwazyjnym i wymaga, nawet jeśli jest przeprowadzana w gabinecie kosmetycznym, wcześniejszej konsultacji z lekarzem dermatologiem. Przed poddaniem się zabiegowi, warto nie tylko sprawdzić jego konsekwencje zdrowotne i przebieg, ale także rodzaj używanego urządzenia, aby być pewnym, że nie spotka nas przykra niespodzianka w postaci odrastających po kilku miesiącach niechcianych włosków.