Zastanawiasz się, czy warto poddać się temu zabiegowi? Czy depilacja laserowa jest bolesna i czy rzeczywiście można uznać ją za trwałą metodę usuwania zbędnego owłosienia? Poznaj odpowiedzi na swoje pytania, oto one:

Czy depilacja laserowa jest bolesna?
Na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć nie można. Na pewno w trakcie zabiegu pojawiają się pewne odczucia. Jedne osoby twierdzą, że przypominają one ukłucia, inne odczuwają je jak „kopnięcia prądem” jeszcze inne skarżą się po prostu na ból. Zabieg na pewno nie jest w pełni neutralny i generuje różne nieprzyjemne doznania. W uzasadnionych przypadkach depilowaną skórę smaruje się maściami znieczulającymi. Wtedy ukłucia czy „kopnięcia” są praktycznie niewyczuwalne.

Czy depilacja podrażnia?
Skóra po zabiegu może być nieco zaczerwieniona, ale w rzeczywistości to zabieg, dzięki którym możesz łatwo wyeliminować podepilacyjne podrażnienia spowodowane goleniem lub woskiem. Szczególnym wskazaniem do wykonania depilacji laserowej jest duża podatność na wrastanie włosków.

Czy depilacja laserowa wymaga jakichś przygotowań?
Jak do każdej depilacji tak i do tej trzeba się niestety przygotować. Wymaga to powstrzymania się od usuwania włosków pęsetą, depilatorem lub woskiem na miesiąc przed zabiegiem (minimum). W tym czasie można stosować kremy lub golić włoski. Przed samą depilacją powinny mieć one minimalną długość 3 do 5 mm. Po depilacji również nie wolno włosków wyrywać. Jest to istotne o tyle, że depilacja laserowa wymaga przeprowadzenia co najmniej kilku zabiegów, bo laser oddziałuje jedynie na mieszki w fazie wzrostu (aktywności). Nie wszystkie mieszki włosowe aktywne w tym samym czasie, część z nich uaktywnia się po zabiegu i te właśnie włoski należy sukcesywnie usuwać w trakcie kolejnych naświetlań laserem.

Czy depilacja laserowa rzeczywiście jest trwała i skuteczna?
Niestety nie zawsze. Skuteczność zabiegu ocenia się na około 90% tj. tyle włosków usuwa się w większości przypadków, ale nie zawsze włoski usuwane są trwale. Skuteczność zabiegu zależy i od fachowości osoby, która ją wykonuje (sprawdź: depilacja laserowa Katowice) i od indywidualnych cech każdej osoby poddającej się depilacji. Mieszki można w trakcie zabiegu jedynie osłabić, a nawet jeśli zostaną uszkodzone na tyle, że zaprzestaną produkcji włosów po pewnym czasie mogą się zregenerować. Depilacja laserowa osiąga największą skuteczność u osób o jasnej skórze i ciemnej barwie włosów. Wtedy laser działa najefektywniej.

Reasumując: zabieg ma swoje zalety i wady, wskazania i przeciwwskazania. Ma też różną skuteczność. Szanse na trwałe usunięcie włosów najlepiej ocenić indywidualnie, podobnie jak możliwość wystąpienia ewentualnych podrażnień.